Шампионът Ювентус записа изключително важна победа по пътя към поредна титла в Италия срещу Интер. Торинският гранд надви „нерадзурите” в Derby d’Italiа с минималното 1:0, за да запише 14-а победа в Серия А от 15-те изиграни срещи. Точен за тима на Масимилиано Алегри бе Марио Манджукич, който засече центриране в 66-ата минута.

По този начин лидерската позиция на „бианконерите”  в местния шампионат се затвърди още повече и вече има 43 пункта, на цели 11 пред втория Наполи. Интер от своя страна остава трети след този кръг, с 29 точки. Победата на Ювентус означава, че „старата госпожа” влезе в серия от четири поредни срещи в първенството срещу Интер, в които не допуска поражение. Последният успех на Интер над Юве в голямото дерби на Италия датира от 18-и септември 2016-а година (2:1).

Ювентус - Интер 1:0

1:0 Марио Манджукич (66')

Мас Алегри стартира с 4-3-3, като триото напред е Кристиано Роналдо, Марио Манджукич и Паоло Дибала. Шчесни, Жоао Кансело, Киелини,  Бонучи и Де Шилио пък ще спират подстъпите към торинската врата.

Спалети започва с 4-2-3-1, като капитан и нападател е Мауро Икарди. Зад него ще бъдат Жоао Марио, Иван Перишич и Матео Политано, а Шиме Върсалко се завръща след травма.

Дуелът стартира с минута мълчание в памет на Луиджи Радиче, който почина на 83-годишна възраст. Още в третата минута Джорджо Киелини блокира опит за истрел на Мауро Икарди, който бе намерен от  Скриниар отляво, но топката излезе в ъглов удар.

Първата ситуация пред Ювентус дойде в осмата минута. Кристиано Роналдо финтира противников футболист и си освободи място да центрира с десния крак отляво. Той намери добре Пауло Дибала, който влезе на скорост, но ударът му с глава отлетя над напречната греда на Самир Ханданович. Секунди по-късно оотново Дибала бе близо до това да открие. Де Шилио видя отляво Дибала, който бе спринтирал, а аржентинецът прати свиреп изстрел посока вратата на Интер, ала Ханданович отклони в ъглов удар. След изпълнението му се стигна до удар с глава на Манджукич, който обаче също бе неточен.

30 снимки

Ювентус пък наложи териториален натиск след добрите първи минути на гостите, но след това торинци „натикаха” противника в собствената му половина. След наложената преса пък Интер започна да има големи проблеми при изнасянето на топката, което дава възможност на Юве да организира сериозните си нападение на „Алианц Стейдиъм”.

В 14-ата минута Върсалко напредна отдясно и пробва доста амбициозно изпълнение от над 25 метра, което не затрудни Войчех Шчесни, който уверено улови топката. Две по-късно Перишич получи отляво и центрира мигновено  към Икарди, но прекрасна намеса на Киелини попречи на аржентинеца да поведе в резултата Интер. Последваха "по-тихи" минути в Торино, като Интер продължи да играе по-изчаквателно, но без да допуска грешки в средната линия. Ювентус пък от своя страна прекрати мощната си преса и също търси повече фланговете, за да "отвори" отбраната на миланците.

Ювентус Интер

източник: Gulliver/GettyImages

Интер стигна до най-опасното положение в 29-ата минута. Гостите комбинираха на три пъти, като Политано подаде на дъгата към Икарди. Таранът пък върна към Галярдини, който пое и се откъсна срещу Шчесни, а ударът му срещна левия страничен стълб на Юве. Секунди по-късно обаче Интер можеше отново да покрие, след като Скриниар центрира отдясно, а Перишич и Галярдини се разминаха с топката пред вратата на Юве. Топката обаче продължи още и стигна до Икарди, който стреля с левия, ала за пореден път топката отлетя аут.

В 35-ата минута Марио Манджукич бе видян в наказателното поле след центриране отдясно. Хърватинът се бе вклинил между двама бранители на Интер и отправи удар с глава, но Ханданович спря топката пред голлинията си. В следващата атака за торинци Родриго Бентанкур бе видян в наказателното поле след центриране на Де Шилио отляво, но Марсело Брозович сложи тялото си, за да прати топката в ъглов удар. Кристиано пробва задна ножица, но ударът бе прекалено слаб, за да затрудни босненският страж на гостите. Капитанът на Юве Киелини бе оставен непокрит при ъглов удар в 38-ата минута и изпревари Икарди, за да нанесе опасен изстрел, но за негово съжаление – неточен. В 41-ата и Леонардо Бонучи бе видян от корнер, ала и той не намери целта.

Интер стартира по-настъпателно втората част на мача, а изстрел на Политано бе блокиран в 48-ата минута. Пет по-късно пресата на Ювентус доведе до опасност пред вратата на Интер. Жоао Миранда сбърка след натиск на Дибала до аутлинията, а Манджукич подаде отляво към Дибала, ала атакуващият футболист на Юве прати топката високо в трибуните на „Алианц Стейдиъм”.

Ювентус успя да поведе в резултата в 66-ата минута, а голмайстор бе Марио Манджукич. Топката бе доставена от Бонучи вляво към Кансело. Крайният защитник пък центрира топката на далечната греда, където Марио Манджукич бе в по-добра позиция от Квадво Асамоа и прати топката във вратата на Интер – 1:0 за Юве.

В 74-ата Иван Перишич имаше добра възможност да изравни резултата след пряк свободен удар. Нарушението бе извършено от Блес Матюиди към Борха Валеро, а хърватското острие на „нерадзурите” стреля добре, ала сетна намеса от стената на торинци препрати топката в ъглов удар.

В 86-ата минута Кристиано можеше да стреля добре от пряк свободен удар, ала ударът му спря в стената на гостите. Секунди по-късно Матюиди и Кристиано направиха чудесно двойно подаване отляво, а португалецът си добута топката до аутлинията. Все пак Скриниар застана по пътя на топката и блокира опита за пас на португалската звезда на Ювентус.

Пет минути преди края на редовното време пък Масимилиано Алегри замени Миралем Пянич, пускайки Емре Джан. Германският халф лекуваше травма седмици наред, а това бе официалното му завръщане на терена за Юве. До края на мача Интер не съумя да наложи какъвто и да било натиск по пътя към вратата на Войчех Шчесни, дори напротив. Ювентус бе тимът, който контролираше в по-голяма част от времето кълбото, а ситуациите бяха повече пред вратата на Марио Ханданович, макар до втори гол във вратата на гостите и да не се стигна. По този начин Ювентус довърши съперника си, регистрирайки 14-ия си успех в Серия А.

Ювентус (4-2-3-1): Шчесни – Де Шилио, Бонучи, Киелини, Кансело – Пянич (82' - Емре Джан), Матюиди – Бентанкур, Дибала (72' - Диего Коста), Кристиано Роналдо – Манджукич.

Треньор: Масимилиано Алегри

Интер (4-2-3-1): Ханданович – Върсалко, Миранда, Скриниар, Квадво Асамоа – Брозович, Галярдини (69' - Балде Кейта) – Матео Политано (58' - Борха Валеро), Жоао Марио (77' - Лаутаро Мартинес), Иван Перишич – Мауро Икарди /к/

Треньор: Лучано Спалети

Съдия: Масимилиано Ирати

Стадион: „Алианц Стейдиъм”, (Торино)